FizjoterapiaYunior

Ludzie za łatwo rezygnują z władzy nad własnym życiem, lecz my staramy się to zmienić i dać nadzieje!!


#1 2009-03-11 19:43:47

Dawid Sikora

Administrator

Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2008-10-10
Posty: 27
Punktów :   

Fizjoterapia

Leczenie Zimnem – polega na obniżaniu temperatury tkanek. W zależności od rodzaju zastosowanej metody, oziębienie tkanek zachodzi drogą przewodzenia lub przenoszenia ich do użytego w danej metodzie środowiska oziębiającego o odpowiednio niskiej temperatury.

Zabiegi Miejscowe – celem ich jest obniżenie temperatury skóry i tkanek głębiej położonych.
Zabiegi Ogólne – celem jest oziębienie całego ustroju ze wszystkimi następstwami fizjologicznymi.

Intensywność odczynu zależy od zastosowanej temperatury / sposobu oziębienia / czasu trwania.

Niskie temperatury wykorzystuje się również do zabiegów kriochirurgicznych (zabieg miejscowy), polegających na kontrolowanym zamrażaniu, aż do nieodwracalnego uszkodzenia, patologicznie zmienionych tkanek. Zaletą tego zabiegu jest bezbolesność, całkowite wyeliminowanie krwawienia oraz powstaniu kosmetycznej blizny. Może być wykorzystywane bez względu na wiek oraz choroby współistniejące.

Wpływ Zimna Na Organizm – temperatura niższa od strefy komfortu cieplnego, uruchamia adaptacyjne mechanizmy regulacji cieplej ustroju.
    W pierwszej fazie krótkotrwałego działania zimna skóra jest blada. Skurcz naczyń, przemieszczenie krwi do głębiej położonych tkanek, zwiększając przepływ krwi przez duże tętnice i żyły. Słabe obkurczanie jest na skórze głowy.  Zwiększa przemiany materii, zwiększenie ciśnienia tętniczego i żylnego krwi, zwiększenie napięcia mięsni szkieletowych, zmniejszenie przewodnictwa nerwowego, zmniejszenie uwalniania mediatorów bólu i zapalenia.
    W fazie drugiej rozszerzają się naczynia krwionośne oraz obniża się napięcie mięśniowe. Działanie tego zabiegu jest przeciwzapalny i przeciwobrzękowy.

Można tutaj zaobserwować wykorzystywaną przez organizm  FALE LEVISA ( tymczasowe obkurczanie naczyń krwionośnych).

Zabiegi Miejscowe

    - Masaż lodem, nacieranie lodem
    - Zimne okłady lub zawijania – wykorzystuje się przy użyciu chust oziębionych do pożądanej temperatury lub worków gumowych napełnionych zimną wodą lub lodem. Mogą być jeszcze zimne okłady z SOLANKĄ. Moczymy gąbkę wiskozową w solance, wkładamy do woreczka z tworzywa sztucznego i oziębienie w zamrażalniku do temperatury do około – 20 stopni.  Niższa temperatura utrudnia zabieg.
    - Oziębienie przy użyciu ciekłego chlorku etylu. – Działa silnie oziębiająco w wyniku jego rozprężania oraz pobierania ciepła na parowanie. Jest on stosowany do znieczuleń w małych zabiegach chirurgicznych oraz urazach sportowych.
    - Użycie Gazów Chłodzących – do tego zabiegu używa się specjalnie skonstruowanego urządzenia. Czynnikami chłodzącymi jest ciekły azot, Co2 lub nadmuch zimnego powietrza.

Kriopol R26 ( składa się ze zbiornika na ciekły azot, wyposażony w wentyl nastawczy regulujący wypływ pozostającego pod ciśnieniem gazu ze zbiornika. Wentyl jest połączony z elastycznym przewodem zakończonym dyszą, z której wydobywa się strumień mieszaniny powietrza i rozprzężonego azotu. Temperatura gazu u wylotu ma około – 100 do -180 stopni.) W czasie zabiegu należy wykonywać okrężne ruchy nad powierzchnią ciała, aby uniknąć odmrożenia w punktowym działaniu. Jeżeli zabieg dotyczy stawu, zaleca się po zabiegu intensywne ćwiczenia ruchowe. Skóra przed zabiegiem musi być dokładnie osuszona. Zabieg można wykonywać 3 razy w ciągu dnia od 1-3 minut.

Wskazania – choroby narządów ruchu, choroby gośćcowe, choroby układu nerwowego.

Ogólna Terapia Zimnem ( Kriokomora)

Dzieli się na dwa pomieszczenia. Przedsionek ( jest w nim około – 60 stopni) oraz komory właściwej ( temperatura około -110 do -160 stopni).

W Kriokomorze używa się ciekłego azotu. Przed pierwszym wejściem do Kriokomory należy przejść przez kwalifikację lekarską. Bezpośrednio przed zabiegiem mierzy się ciśnienie krwi i indywidualnie ustala się temperaturę oraz czas.

Przedsionek – do przedsionka wchodzi terapeuta z pacjentem (przez kilka sekund).
Komora właściwa – wchodzimy w stroju kąpielowym, drewniakach, ciepłych skarpetach, czapką oraz maską która osłania nos oraz usta. (jeżeli pacjent jest po raz pierwszy wchodzimy razem z pacjentem).

Powietrze w kriokomorze jest pozbawione zanieczyszczeń oraz wilgoci. Zabieg trwa 3 minut.
Po zabiegu wykonuje się kinezyterapię (bezpośrednio)

Odczyn – spadek napięcia mięśniowego, zwolnienie przewodnictwa nerwowego, wzrost substancji chemicznych ( ACTH, kortyzol, Beta endorfiny, adrenaliny i noradrenaliny), silne przekrwienie.
Działa przeciw bólowo oraz poprawia drenaż żylny i limfatyczny.

Wskazania – reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów, dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów, stany pourazowe, zmiany wynikłe z przeciążenia narządów ruchu, odnowa biologiczna.

Przeciwwskazania – klaustrofobia, nadwrażliwość na zimno, niewydolność krążeniowa i oddechowa, stany gorączkowe, zmiany zakrzepowe, zatorowe, zapalenie w układzie naczyniowym, zmiany miażdżycowe tętnic, otwarte rany i owrzodzenia.


Narzekałem, że nie mam butów, dopóki nie spotkałem człowieka, który nie miał stóp.

Wiele tracimy wskutek tego, że przedwcześnie uznajemy coś za stracone.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.zapiekankanatrzech.pun.pl www.extra-bakugan.pun.pl www.gwpbf.pun.pl www.plota-radom.pun.pl www.1917.pun.pl